Bőrünk felső rétege elszarusodásra képes, vagyis folyamatosan halnak el hámsejtek a testünk egész felületén. A bőrradírozás lényege, hogy megszabaduljunk ezektől a feleslegessé vált, elhalt hámsejtektől. Ez a szépségápolási tevékenység számos pozitív hatással bír, általa fokozódik a vérkeringés, több oxigénhez jutnak a sejtek, ami elősegíti a bőrmegújulást. Ha az elhalt réteget radírozással eltávolítjuk, a pakolásokban vagy hidratáló krémekben lévő hatóanyagok sokkal jobban kifejtik hatásukat.
A drogériák polcai roskadoznak a különböző összetevőjű és márkájú bőrradíroktól, azonban készíthetünk otthon is. A saját magunk által készült mellett szól, hogy ismerjük minden egyes összetevőjét, illetve költséghatékonyabb megoldás.
Nemrég még olyan természetes anyagokkal radíroztuk a bőrünket, mint a zab, a barackmag,- vagy a dióhéjőrlemény. Mára ezeket olyan bőrradírok váltották fel, amelyek apró műanyagszemcséket tartalmaznak, ami lemosáskor a csatornákba kerülnek, és a sűrű szűrőkön is továbbjutnak. Ezzel súlyosan károsítják a környezetet, mert ezek az apró méretű szemcsék gyakran nem akadnak fenn a víztisztító telepeknél, így a vízbe kerülnek. Itt ezeket a műanyagszemcséket a kisebb állatok megehetik, a kisállatokat a nagyobbak, és a táplálékláncon keresztül még rengetek állat szervezetébe kerülhet. Ráadásul a műanyag a tengerben található más mérgeket is magához vonzza. Ha ki szeretnénk térni az ilyen műanyagok használata elől, akkor az olyan termékeket kerüljük, amely összetevői között szerepel a polietilén. Ezek helyett inkább használjunk olyan bőrradírokat, amelyek összetevőit a konyhában mind megtalálhatjuk.
Nézzünk néhány környezetbarát, mesterséges anyagtól mentes bőrradír receptet.
Kókuszos bőrradír
Összetevők:
- Kókuszreszelék
- méz
- olíva-/mandulaolaj
A kókuszreszelék hatékonyan távolítja el az elhalt hámsejteket, a méz pedig kiválóan hidratál, fertőtlenít, továbbá gyulladáscsökkentő hatással is bír, akárcsak a növényi olajok.
Kristálycukros bőrradír
Összetevők:
- kristálycukor
- natúrjoghurt
A cukor mindig kéznél van, viszonylag olcsó, de hatékonyan távolítják el az elhalt hámsejteket a kristályos szemcsék, a joghurt pedig hidratálja és nyugtatja a bőrt. Különösen ajánlott száraz és érzékeny bőrűeknek, akik ízlés szerint adagolhatnak hozzá némi olívaolajat is.
Kávézaccos bőrradír
Ahogy a kávé felébreszt minket reggel, úgy fogja felébreszteni a bőrünket is. Nincs szükség csak:
- egy csésze kávézaccra
- fél csésze cukorra (lehetőleg barna)
- egy csésze olíva-, vagy kókuszolajra
Keverd össze a kávézaccot és a cukrot az olíva-, vagy kókuszolajjal, majd irány a fürdőszoba. Tusfürdőzés után masszírozd be a bőrödbe ezt a masszát – ne felejtsd ki a kézfejeket, és az arcodat sem, majd öblíts le langyos vízzel. Az olajból marad a bőrön, ami még a továbbiakban is hidratáló hatást fejt ki, de ha valakit ez zavar, akkor a bőrradírozás után használj ismét tusfürdőt az olajos réteg eltávolítása érdekében.
Tengeri sós bőrradír
Összetevők:
- tengeri só
- olívaolaj
A tengeri só segíti a gyulladásos, pattanásos bőr tisztítását, különösen ajánlott problémás bőrre. Továbbá az olívaolaj nyugtatja és hidratálja a bőrt, jó kombinációt alkot a tengeri sóval.
Bőrradírozás után ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratálásról. Annak köszönhetően, hogy radírozás során megszabadulunk az elhalt hámsejtektől, a hidratáló krémek és pakolások sokkal könnyebben érvényesülnek. Ha megfeledkezünk a bőr hidratálásáról, akkor az hajlamos lesz a kiszáradásra, így ez a két szépségápolási eljárás kéz a kézben járnak.
Képek forrása: Pixabay.com